ÖSTEMPERLEME ISIL İŞLEMİ  

Östemperlenmiş küresel grafitli dökme demir (ÖKGDD) (A.D.I. Austempered Ductile İron), küresel grafitli dökme demire (KGDD) ,östemperleme ısıl işlemi uygulanarak elde edilir. Östemperleme ısıl işlemi, malzemenin uygun bir östenitleme sıcaklığında (850-950 ºC) sıcaklıklarında östenitledikten  sonra hızla östemperleme sıcaklığına (235-450 ºC) alınır ve bu sıcaklıkta beynit dönüşümün tamamlanması için belirli bir süre  tutulması kademelerini içerir.

Dökme demirlerde östemperleme işlemi  iki kademeli bir reaksiyon sonucunda gerçekleşir.

I. kademe: Östenit,  beynitik ferrit ve karbonca zengin östenite dönüşür.

Östemperlemenin sürmesiyle yüksek karbonlu östenit ;

II.kademe: Reaksiyon ile termodinamik olarak daha kararlı olan ferrit ve karbüre ayrışmaya başlar. II. Kademe reaksiyonunun tamamlanmasıyla çeliklerde görülen ferrit ve karbürden oluşan  beynit yapısı elde edilir.

Östemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerde II. kademe reaksiyon tokluğu düşürdüğü için pek istenmez. Tamamlanmamış I.kademe reaksiyon da aynı şekilde arzu edilmez, çünkü oluşan düşük karbonlu kararsız östenit soğutma esnasında martenzite dönüşerek mekanik özellikleri olumsuz yönde etkiler.
I. Reaksiyonun tamamlandığı, II. reaksiyonun ise henüz başlamadığı bu eşsiz yapı optimum mekanik özellikleri sağlar. Arzu edilen tam östemperlenmiş küresel grafitli dökme demir mikroyapısını (ösferritik yapı) elde edebilmek için östemperleme  şartları yakından çok hassas bir şekilde kontrol edilmelidir.

Sonuçta elde edilen ösferritik yapı (ferrit+yüksek karbonlu kalıntı östenit) malzemeye, aynı sünekliğe sahip KGDD'in iki katı çekme mukavemeti kazandırırken, süneklik , tokluk ve çok iyi bir  aşınma ve yorulma direnci sağlamaktadır . Ticari avantajlarının çok oluşundan dolayı otomotiv , kamyon, ziraat , makine , demiryolu ve savunma sanayine ait pek çok parçaların imalatında kullanılmaktadır.   Bu kadar üstün özellikleri olan ve dolayısıyla çok yaygın bir kullanım alanı olan ÖKGDD malzemelerin tüm özelliklerinin ortaya çıkarılması için birçok çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya da devam etmektedir.


  • Normalizasyon  • İzotermik Tavlama

  • Yaşlandırma

  • Takım Çelikleri Sertleştirme


  • Kumlama

  • Renklendirme

KİMLİK MEDYA ©  2012 Poziterm.com.tr  Tüm Hakları Saklıdır.